309Views
Dopis predsjedniku Vlade Milojku Spajiću
Vlada Crne Gore
n/r predsjedniku Vlade Milojku Spajiću
Podgorica, 28. decembar 2023.
Poštovani predsjedniče Vlade Crne Gore,
nedavna odluka Višeg suda u Podgorici, u predmetu ubistva Zimrite Nerde (27) povod je današnjih gradjanskih protesta, ali je uzrok ovakvog odgovora na nasilje nad ženama mnogo dublji – u pitanju je strukturna diskriminacija žena i manjak političke volje i spremnosti države da efikasno prevenira nasilje i da osigura zaštitu žrtava, uprkos preuzetim medjunarodnim obavezama.
Još jednom Vas podsjećamo da se danas navršava dvije godine i 89 dana od ubistva Šejle Bakije (19). Sudski postupak protiv Ilira Djokaja još nije završen.
Do danas, NIJE utvrdjena odgovornost predstavnika/ca institucija koji su napravili propuste u ovim i drugim slučajevima femicida.
Ne želimo da živimo u društvu naučene bespomoćnosti institucija odgovornih za sprječavanje nasilja.
Zahtijevamo efikasan i proaktivan sistem koji će spriječiti nasilje i zaštititi žrtve! Za njegovo uspostavljanje je potrebna jasna politička volja i posvećenost, koju očekujemo od Vas i ostalih predstavnika Vlade Crne Gore.
Mi znamo kako do takvog sistema i nećemo odustati dok ga država ne uspostavi.
Stoga ponavljamo naše ranije zahtjeve i tražimo da sazovete tematsku sjednicu na kojoj ćemo predstaviti ključne manjkavosti postojećeg sistema sprječavanja i zaštite od nasilja i konkretne predloge za unaprjedjenje stanja.
Tražimo od Vlade Crne Gore da:
- Uspostavi nacionalno tijelo za koordinaciju i sprovodjenje politika i mjera za sprječavanje i borbu protiv svih vidova nasilja obuhvaćenih Konvencijom Savjeta Evrope o sprječavanju i suzbijanju nasilja nad ženama i nasilja u porodici (Istanbulska konvencija), koji će prava i najbolji interes žrtava smjestiti u središte svih mjera i koje će se oslanjati na stručnost i iskustvo specijalističkih ženskih nevladinih organizacija.
- Ojača nadležnost ranije uspostavljenog Operativnog tima za nasilje nad ženama i nasilje u porodici, kao nezavisnog mehanizma za nadzor i procjenu rada svih nadležnih institucija koje su uključene u sistem borbe protiv nasilja, u cilju efikasne zaštite žrtava, okončanja nekažnjivosti službenika koji ne izvršavaju svoje dužnosti u slučajevima nasilja u porodici i izgradnje povjerenja u rad državnih institucija.
- Osigura da se dovrši rad na izmjenama i dopunama Zakona o zaštiti od nasilja u porodici i krivičnog zakonodavstva i razmotri način da se ono dodatno unaprijedi mjerama protiv femicida, digitalnog nasilja i rodno zasnovanog govora mržnje, da se integrišu preporuke GREVIO i ženskih nevladinih organizacija, i dostavi Skupštini na konačno usvajanje.
- Osigura uslove za specijalizaciju službenika i formiranje stručnih timova u institucijama koje rade na sprječavanju i suzbijanju nasilja nad ženama i nasilja u porodici.
- Osmisli i pokrene programe za reintegraciju žrtava nasilja, poput socijalnog stanovanja, programa za stručno osposobljavanje, zapošljavanje i servise za podršku i brigu o djeci u saradnji sa lokalnim samoupravama i specijalizovanim nevladinim organizacijama. Posebnu pažnju posvetiti ranjivim grupama žrtava, posebno kada su izložene riziku od višestruke diskriminacije.
- Obezbijedi odgovarajuće ljudske i finansijske resurse za sprovođenje svih mjera, politika i zakonodavstva usmjerenog na sprječavanje i suzbijanje nasilja nad ženama i nasilja u porodici.
- Osigura političku podršku i održivost specijalističkim ženskim nevladinim organizacijama i odgovarajući sistem licenciranja servisa koji će im omogućiti nesmetan rad u skladu sa principima nezavisnosti, povjerljivosti i odgovornosti prema korisnicama.
- Osigura kontinuiranu superviziju slučajeva i djelotvoran sistem odgovornosti unutar svih institucija koje su uključene u sistem borbe protiv nasilja.
- Preduzme mjere za promociju načela rodne ravnopravnosti, nestereotipnih rodnih uloga, uzajamnog poštovanja i nenasilnog rješavanja sukoba ; informacije za prevenciju svih oblika rodno zasnovanog nasilja uvesti u formalne planove i programe, na svim nivoima obrazovanja.
- Osugura da pružaoci medijskih usluga, uključujući internet glasila i druge elektronske platforme kao i društvene mreže, poštuju zabranu programskih sadržaja kojima se ističe i podržava govor mržnje i nasilje , kriminalno i drugo nedozvoljeno ponašanje, emitovanje scena brutalnog nasilja i drugih sadržaja koji mogu negativno uticati na javnost, a naročito na djecu.
- Demokratizuje rad policije kroz dugoročni strateški pristup uspostavljanjiu “policije u zajednici”. Ovakav pristup mora biti zasnovan na poštovanju ljudskih prava, odgovornosti i saradnje policije sa društvenom zajednicom.
- Naloži nadležnim institucijama da izvrše reviziju svih izdatih dozvola za držanje oružja, kontrolu lica koja imaju dozvole da drže oružje, da li to čine na bezbjedan način (odvojeno od municije) i da li je na adekvatan način onemogućen pristup oružju i municiji maloljetnicima i drugim neovlašćenim licima.
- Naloži nadležnim institucijama da izvrše pojačanu kontrolu točenja i prodaje maloljetnim licima alkoholnih napitaka i drugih nedozvoljenih supstanci u ugostiteljskim objektima, marketima i dr.
- Naloži nadležnim institucijama da pojačaju kontrolu objekata igara na sreću shodno zakonu, naročito u pogledu zabrane za mlađe od 18 godina da ulaze u ove objekte. Dosljedno sprovesti zakon i postarati se da su ovi objekti udaljeni od obrazovnih institucija i prostora za boravak djece u skladu sa ovim zakonom; Preduzme i druge mjere za prevenciju zavisnosti od kocke.
S poštovanjem,
NVO Centar za ženska prava
Gradjanska inicijativa “Poslednja kap”