33Views
“Dan otvorenih vrata” – 25. novembar Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama
Povodom Medjunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama, 25. novembra i obilježavanja početka kampanje “16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama”, Centar za ženska prava je održao “Dan otvorenih vrata“.
Dogadjaj je realizovan uz podršku ambasada Republike Česke, Republike Francuske, Republike Slovenije i Austrije u Crnoj Gori.
Ove godine,pored uobičajenog obilježavanja ovog važnog datuma, podijelili smo sa našim zvanicama i gostimauspjeh i zadovoljstvo zbog otvaranjanovog prostora, čiji naziv “Sopstvena soba” simbolično najavljuje ženski prostor otpora, slobode i autonomije i još aktivnije zalaganje da pravdu, dostojanstvo i sigurnost učinimo dostupnim svakoj ženi koja u njega stupi tražeći podršku.
Uvodni govor održala je Maja Raičević, izvršna direktorica Centra za ženska prava, koja se posebno zahvalila na podršci ambasadama Češke, Francuske, Slovenije i Austrijena njihovojnepokolebljivoj posvećenosti ravnopravnosti i pravima žena u Crnoj Gori. Takodje, zahvalila se kolegincama i svim profesionalcima i profesionalkama u institucijama sa kojima je Centarostvariouspješnu saradnju, prvenstveno članovima i članicama Operativnog tima za borbu protiv nasilja nad ženama i nasilja u porodici, i VDT-u Miloradu Markoviću, koji je prisustvovao dogadjaju i koji je nedavno izdao obavezujuće Uputstvo za tužioce o postupanju u slučajevima nasilja u porodici.
Ambasadorka Republike Francuske u Crnoj Gori, Nj.E. Anne-Marie Maskay, je u svom obraćanju napomenula da je Francuska usvojila feminističku diplomatiju 2019. godine, gdje se prava žena i rodna ravnospravnost postavljaju kao prioritet svih vanjskih programa i aktivnosti. Francuska je 2020. godine pokrenula fond podrške za feminističke organizacije, čime je u opticaj stavila 134 miliona eura za potrebe hiljadu organizacija u više od 70 zemalja, taj fond je 2023.godine obogaćen sa dodatnih 250 miliona eura, čineći Francusku prvom zemljom u Evropi koja finansira feminističke organizacija širom svijeta. Ona je izrazila veliku čast i zadovoljstvo što je u Centru za ženska prava našla ključnog partnera u zajedničkoj borbi.
Ambasadorka Republike Češke u Crnoj Gori, Nj.E. Janina Hrebičkova, uputila je riječi neizmjerne zahvalnosti na dugogodšnjoj saradnji sa Centrom za ženska prava i istakla da zajednička podrška četiri ambasade Danu tvorenih vrata predstavlja ujedinjeni stav onultojtoleranciji prema nasilju nad ženama i rodno zasnovanom nasilju. Podsjetila jeda trebaraditi na kreiranju sveobuhvatnih strategija za borbu protiv nasilja, obezbijediti što više finansijske podrške za organizacije koje se bave pravima žena.
Ambasador Austrije u Crnoj Gori, NJ.E. Christian Steiner, je istakao da Austrijske agencije za razvoj, finansira 41 program kojima se pruža podrška prvenstveno kroz usluge skloništa i psihološku pomoć djevojkama i ženama koje su bile žrtve nasilja, širom svijeta i da je Centar za ženska prava jedan od cijenjenih prartnera
Ana Jaredić, koordinatorka servisa podrške, predstavila je usluge koje Centar za ženska prava pruža ženama sa iskustvom nasilja i drugih oblika rodne diskriminacije, poput inicijalnog svajetovanja, psiholoskog, pravnog savjetovanja, podrška kroz rad povjerljivog lica. Podsjetila je na osnovne principe kojima se vodimo u radu sa korisnicama poput povjerljivosti , bezbjednosti korisnica i napomenula da žena nije kriva za nasilje koje je preživjela, već nasilnik koji ga čini…
Advokatica Centra za ženska prava, Jovana Pavlović je istakla da pravni tim Centra za ženska prava vrši pravno savjetovanje žrtava nasilja, kao i zastupanje žrtava pred nadležnim organima do pravosnažnog okončanja postupka, pri čemu se ove pravne radnje preduzimaju u okviru prekršajnog i u okviru krivičnog postupka. Navela je da prilikom savjetovanja,žrtve upoznaje sa svim pravima koje ona ima u postupcima pred nadležnim državnim organima, a koja su priznata kako domaćim zakonodavstvom, tako i međunarodnim dokumentima, i dajemo veliki značaj tome da žrtva razumije sva prava koja ima u sudskom postupku. Navela je i da cjelokupni fokus u predmetu treba da bude stavljen na žrtvu i na njenu dalju zaštitu i bezbjednost. Ona je ukazala da svaka žrtva osim što ima pravo na zaštitu od zastrašivanja i odmazde, imapravo na zaštitu dostojanstva prilikom saslušanja, pravo da bude saslušana bez nepotrebnog odlaganja, pravo na pratnju osobe od povjerenja, pravo da se medicinske radnje za potrebe krivičnog postupka preduzimaju u najmanjoj mogućoj mjeri i samo ako su nepohodne, pravo da zna da je državni tužilac dužan da je prije saslušanja upozna sa svim njenim pravima, pravo da učestvuje u krivičnom postupku i da o svim pravima bude upoznata na način na koji to može razumjeti.
Dan otvorenih vrata završen je važnom porukom izvršne direktorice, Maje Raičević, da su vrata Centra za ženska prava otvorena za sve one kojima je to potrebno i to ne samo danas, već svakog dana. “Svakoj ženi koja kroz njih prođe želimoporučiti: niste same. Mi smo uz vas, vjerujemo vam i tu smo da vas podržimo na vašem putu ka iscjeljenju i pravdi.”