Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

22 NVO APELUJU NA DRŽAVNO TUŽILAŠTVO DA ODUSTANE OD PREKRŠAJNOG POSTUPKA PROTIV ISTORIČARA BOBANA BATRIĆEVIĆA

Danas su 22 nevladine organizacije apelovale na vršiteljku dužnosti Vrhovnog državnog tužioca Tatjanu Begović da ispita odluku državne tužiteljke Snežane Šišević da zbog kolumne „Torokanje po metodologiju i Đaonikiju” objavljene na portalu Antena M, pokrene prekršajni postupak protiv njenog autora Bobana Batrićevića, istoričara i profesora Fakulteta za crnogorski jezik i književnost (FCJK).

NVO upozoravaju da ovaj prekršajni postupak vraća „verbalni delikt“ u crnogorsku praksu i ugrožava slobodu izražavanja neprimjereno državi koja je članica Savjeta Evrope i koja pretenduje na članstvo u Evropskoj Uniji. NVO su zatražile od v.d. VDT da odluku tužiteljke Šišević ispita uzimajući u obzir međunarodne standarde i naloži obustavu prekršajnog postupka.

U postupku protiv Batrićevića je već zakazan prvi pretres pred Sudom za prekršaje u Podgorici za 22. januar 2024. godine. Državno tužilaštvo tereti Batrićevića da je kolumnom prekršio član 19 Zakona o javnom redu i miru, koji glasi: „Ko na javnom mjestu govorom, natpisom, znakom ili na drugi način vrijeđa drugog po osnovu nacionalne, rasne ili vjerske pripadnosti, etničkog porijekla ili drugog ličnog svojstva, kazniće se za prekršaj novčanom kaznom od 250 eura do 1.500 eura ili kaznom zatvora do 60 dana”. NVO ističu da Batrićevićev kritički osvrt na kontraverzne stavove predvodnika Srpske pravoslavne crkve (SPC), mitropolita Joanikija i episkopa budimljansko-nikšićkog Metodija štiti sloboda izražavanja. Oni su u pismu v.d. VDT podsjetili da ljudsko pravo na slobodu izražavanja štiti iznošenje jakih vrijednosnih sudova, koji sadrže i dozu vrijeđanja, pretjerivanja i provokacije, dok god su utemeljeni u činjenicama, i da je Evropski sud za ljudska prava to objasnio u mnoštvu svojih presuda, među kojima su i Šabanović protiv Crne Gore i Srbije (stav 36) i Koprivica protiv Crne Gore (stav 61) iz 2011. godine.

Akcija za ljudska prava (HRA)

Asocijacija Spektra

Centar za demokratsku tranziciju (CDT)

Centar za građanske slobode (CEGAS)

Centar za građansko obrazovanje (CGO)

Centar za demokratiju i ljudska prava (CEDEM)

Centar za istraživačko novinarstvo (CIN CG)

Centar za monitoring i istraživanje (CeMI)

Centar za obuku i obrazovanje Crne Gore

Centar za razvoj nevladinih organizacija (CRNVO)

Centar za ženska prava (CŽP)

Centar za žensko i mirovno obrazovanje ANIMA

Crnogorska LGBTIQ asocijacija Kvir Montenegro

Crnogorski PEN centar

Crnogorski ženski lobi

Crnogorsko filološko društvo

Društvo profesionalnih novinara Crne Gore (DPNCG)

ERA – Savez za jednaka prava LGBTI osoba na Zapadnom Balkanu i u Turskoj

Instituz za medije Crne Gore

Juventas

Media centar

PRIMA